NADCIŚNIENIE TĘTNICZE – CZYM JEST, JAK SIĘ PRZED TYM UCHRONIĆ I JAK Z TYM WALCZYĆ?

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o chorobach serca takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy hipercholesterolemia. Niestety z upływem czasu wzrasta liczba osób, które dotknęła jedna z chorób układu krążenia. Schorzenia serca i układu krążenia należą do chorób cywilizacyjnych. W Polsce połowa ludzi umiera z tej właśnie przyczyny. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zrobić, aby uniknąć zachorowania i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia? Aby się tego dowiedzieć najpierw musi bliżej przyjrzeć się tym chorobom i je poznać. Dzisiaj na warsztat bierzemy nadciśnienie tętnicze. A więc do dzieła!

Nasz układ krwionośny to zamknięty system w naszym organizmie składają się na niego nasze naczynia krwionośne, w których krąży krew. Dzieje się to dzięki naszemu sercu, które jest pompą wymuszającą nieustanny obieg krwi. Krew pompowana przez serce przepływa przez naczynia krwionośne i wywiera nacisk na nie. Ten właśnie nacisk to nic innego jak ciśnienie tętnicze.

Objawy nadciśnienia tętniczego (początkowo bezobjawowo):

  • bóle i zawroty głowy

  • krwawienia z nosa

  • zaburzenia widzenia

  • gorsza tolerancja wysiłku

W 95% przypadków występuje tak zwane nadciśnienie samoistne (bez uchwytnej przyczyny), w pozostałych 5% wywołują je choroby nerek, serca i układu krążenia, nadczynność tarczycy, towarzyszy też zaburzeniem hormonalnym, metabolicznym oraz niektórym chorobom nowotworowym.

Ciśnienie krwi możemy zmierzyć za pomocą ciśnieniomierza w domu uzyskany wynik podajemy z milimetrach super rtęci (mmHg). Na ekranie pojawią się 2 wartości – górna i dolna. Górna wartość to ciśnienie skurczowe, które jest zawsze wyższe, a dolna wartość to ciśnienie rozkurczowe, które jest mniejsze.

Jaki wynik powinien nas zadowalać? Za wzorową wartość uznaje się ciśnienie 120 – 129/80– 84 mmHg.

Poniżej znajduje się tabela, która pozwoli, abyście wasze wyniki mogli dopasować do odpowiedniej grupy i pokaże, czy istnieje u was jakiekolwiek ryzyko.

Zielony kolor to prawidłowy wynik, żółty kolor to ostrzeżenie, kolor wskazuje na problemy zdrowotne związane z układem krążenia i wymaga natychmiastowej interwencji.

Kiedy już każdy z nas porównał swoje wyniki z tabelą, możemy przejść do tego, co powinniśmy zrobić, aby nasz zielony kolor nie zmienił się w pomarańczowy lub w czerwony.

Nadciśnienie tętnicze głównie dotyka ludzi między 35, a 60 rokiem życia. Więc, jak widzicie nie jest to schorzenie tylko ludzi starszych, ale też ludzi w sile wieku. W dorosłym życiu często nie mamy na nic czasu, stale się gdzieś spieszymy, a przy tym zapominamy o dbaniu o siebie i o swoje zdrowie. Jednak, kiedy zatrzymamy się na chwilę i zastanowimy nad tym, stwierdzimy, że zdrowy styl życia nie wymaga od nas tak dużego nakładu pracy i czasu. Po pewnym czasie nowe nawyki staną się częścią nas i nie będziemy się nad nimi zastanawiać.

  • W pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć wszelkie używki– papierosy i alkohol źle wpływają na nasz organizm i na nasze zdrowie

  • Stresujący i siedzący tryb życia również stanowią ryzyko zachorowania

    Stres jest wszechobecny w naszym życiu i może mieć on różne źródło–praca, studia, dzieci, rodzina i wiele innych. Należałoby znaleźć sposób na redukcję stresu. Może być do sport, joga, różne techniki relaksacyjne, czy spędzanie czasu z bliskimi, a nawet książka i film. Wszystko, co odciągnie “naszą głowę “od nadmiernego myślenia i zbędnych problemów

  • Kiedy mamy pracę biurową, siedzącą musimy wprowadzić aktywność fizyczną

    Nawet najmniejsza ilość ruchu, to więcej niż nic. Kolejną rzeczą, o którą musimy zadbać jest nasza waga i nasz sposób odżywiania

  • Niestety nadwaga sprzyja ryzyku pojawienia się nadciśnienia tętniczego, jak i innych chorób

  • Przy nadciśnieniu tętniczym powinniśmy wprowadzić dietę łatwo strawną z ograniczeniem tłuszczu

Czym jest dieta łatwo sprawna z ograniczeniem tłuszczu?

  • Ogranicz tłuszcze – zwłaszcza nasycone (zwierzęce)

    wybieraj tłuszcze roślinne

  • Wprowadź dużą ilość warzyw i owoców do diety

    takich jak: seler, zielona sałata, szparagi, brukselka, fasolka szparagowa, ogórek, szpinak, brokuły, arbuz, gruszka, jabłko – stawiamy na zielone ?

  • Ogranicz spożycie soli

    zastąp ją ziołami i innymi przyprawami

  • Odrzucić gazowane, słodkie napoje

    woda to Twój najlepszy przyjaciel

  • Ogranicz spożycie słodyczy i cukru

    słodkie przekąski zamień na orzechy i owoce

  • Ogranicz mocną kawę, mocną herbatę, alkohol

  • Zmień sposób przygotowywania potraw

    wyeliminuj smażenie, a wybieraj pieczenie i gotowanie

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to nie farmakologiczne leczenie. Każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem, gdyż może stwierdzić on o konieczności wprowadzenia leczenia farmakologicznego za pomocą leków obniżających ciśnienie.

Mam nadzieję, że mój wpis będzie dla was przydatny.

Do następnego ?